„Černá Ostrava“ – takový přívlastek řadu desetiletí neslo třetí největší město naší republiky. Aspekty tváře Ostravy i životní podmínky z hlediska stavu ovzduší se se oproti dřívějším obdobím markantně zlepšily ….ale.
Ostrava ještě stále figuruje mezi desítkou nejhorších měst v Evropě z hlediska dopadu znečištění vzduchu na zdraví obyvatel. Hovoří o tom nová studie z barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal), jejíž rozsáhlý text byl zveřejněn v respektovaném odborném časopisu Lancet Planetary Health. Studie uvádí ještě další dvě města ČR , rovněž z Moravskoslezského kraje – tedy Havířov a Karvinou.
Je tedy Ostrava stále černá ? Určitě nikoli – a v jedné z jejích lokací je kvalita ovzduší a dalších parametrů až překvapivě nadstandardní !
Na okraji města, v městské části Ostrava - Petřkovice, nalezneme zdravou oázu, kterou je LANDEK PARK s přilehlým regionálním biocentrem – národní přírodní památkou vrchem LANDEK. Toto biocentrum se zvedá od řek Ostravice a Odry a zabírá výměru 85, 5 ha.
Přirozené proudění vzduchu koridorem od obou řek , část nivy s ponechaným slepým ramenem řeky Odry a především lesní ekosystémy – tato kombinace zajišťuje dobré rozptylové podmínky a stabilně značně vyšší kvalitu ovzduší , než v ostatních lokacích Ostravy, ať je to již centrum města či rozsáhlé sídlištní zástavby.
Imisní koncentrace oxidu uhličitého, oxidu dusíku a dalších monitorovaných látek jsou na LANDEKU trvale značně nižší.
LANDEK PARK s vrchem LANDEK se tak stále více stává pro obyvatele Ostravy vyhledávanou zdravou primární příměstskou rekreační zónou s čistým vzduchem i zajímavou faunou a flórou.
LANDEK PARK je navíc místem s úžasným geniem loci. Už více než před sto lety využívala jeho „ozdravnou funkci“ populace Ostravy i dalších přilehlých měst a obcí.
Není divu, rozvoj průmyslu – v „údolí“ pod Landekem doprovázelo enormní množství exhalací ze stále nových a nových výrobních podniků - a tak se ve chvílích volna na Landeku při vycházkách potkávali stovky a stovky výletníků - od havířů z ostravských šachet, přes hutníky z Vítkovického hutního a horního těžířstva až po místní honoraci. Jejich častou zastávkou byla restaurace na Masarykově vrchu.
Landek park byl tehdy velmi „IN“. A je stále více i doposud. Především v podobě LANDEK PARKu i s gastro středisky, které navazují na vyhlášenou restauraci, jejíž sláva skončila cca před 60 lety, se sportovním areálem, příměstským přírodním kempem, hornickým muzeem a stezkami, vedoucích na místa, tolik oblíbených předchozími generacemi.
Generacemi, které věděly, že zde načerpají nové síly a získají další energii z tohoto kouzelného „koutu země“ – (Land Ecke), který dnes reprezentuje právě LANDEK PARK.